Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej jest dobrowolnym związkiem stowarzyszeń o charakterze naukowo-technicznym. Nawiązując do sięgającej XIX wieku tradycji polskich stowarzyszeń technicznych, tworzonych w kraju i na emigracji w celu wspierania patriotycznych dążeń Polaków i uczestnictwa w budowie fundamentów gospodarczej pomyślności Polski po jej odrodzeniu, działa obecnie na rzecz dalszego cywilizacyjnego rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej wspierając twórczy wysiłek polskich inżynierów i techników.
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wspólnotach i organizacjach inżynierskich. Jest polskim członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów (FEANI) i Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO), reprezentując polskie środowisko techniczne. Rozwija współpracę z polonijnymi Stowarzyszeniami Naukowo-Technicznymi, integrując polską społeczność techniczną ,w kraju i poza jego granicami.
FSNT-NOT prowadzi działalność na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a dla właściwego realizowania swych celów może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Celami FSNT-NOT są:
1) współpraca, integrowanie wzajemne wspomaganie się stowarzyszeń członkowskich w realizacji ich zadań, rozwijaniu zainteresowań i zaspokajaniu potrzeb środowiska polskich inżynierów i techników
2) obrona interesów stowarzyszeń członkowskich, jak również wspomaganie ich statutowych działań;
3) inicjowanie, prowadzenie i wspieranie przedsięwzięć w zakresie rozwoju nauki, techniki, gospodarki, innowacji, edukacji, kultury i ekologii;
4) kształtowanie etyki korzystania z zasobów i środowiska naturalnego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju;
5) wspieranie i upowszechnianie wiedzy specjalistycznej w dziedzinie
nauk technicznych, jak również w zakresie teorii i praktyki
zarządzania projektami, w tym innowacyjnymi;
6) działanie na rzecz podnoszenia
prestiżu i poziomu zawodowego
oraz statusu inżynierów i techników oraz ochrony ich pozycji
zawodowej;
7) dbałość o dorobek i tradycje polskiej myśli naukowej i technicznej oraz gospodarczej;
8) upowszechnianie wiedzy i umiejętności technicznych w
społeczeństwie, w tym wśród młodzieży i seniorów; dbałość o
przestrzeganie wysokich standardów zawodów technicznych
9) dbałość o przestrzeganie wysokich standardów zawodów technicznych